Yüzünüzü Doğru Temizliyormusunuz?

Güzellik

17 Mayıs 2015 yazan admin

Yüz yıkamak basit birşey olabilmekte mi? Yüzümü düzenli yıkıyorum lakin neden hala sivilce ya da problemim devam ediyor diye şikayet ediyorsanız, bunun sebebi yüzünüzü yanlış yıkadığınız için olabilmektedir. Peki cildimizi nasıl temizlemeliyiz?

 

 

Yüz yıkamak en pratik ten temizleme yollarından ilki. yüz yıkamak son derece pratik, nasıl yanlış yapılmaktadır ki diye düşünüyoruz ve gerçekte yanılıyoruz. basit görünen sima yıkama hakkında süreci ne kadar biliyoruz veya nasıl yıkanır çoğumuz bilmiyoruz.

yüz temizleme

Ten sağlığının temeli ve cildimizin genç görünmesini devam ettirmek için ilk olarak cildimizi doğru temizlemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Her ne kadar en kaliteli kozmetik ürünlerini de kullansanız, şayet cildiniz sıhhatli değilse, yaratmak istediğiniz o kusursuz güzelliğe kavuşmanız biraz zor. Bugün cildimizi temizlerken doğru sandığımız yanlışları, atladığımız noktaları ve doğru konularına göz atıyoruz. Doğru sonrasında cildinizin ne kadar parlak ve sağlıklı göründüğüne siz de şaşıracaksınız.

Nerden Başlamalıyız?

cilt bakımı, cilt temizleme, güzellik önerileri, cilt sağlığı, uygulama, öneri, yüz bakımı, sivilce, gözenek, tedavi

Her ne kadar biliyor olsak da bazan uygulamadığımız başlangıç: Saçları Toplamak. Saçlarınızı toplayarak, diplerinizde biriken makyaj ve toz kalıntılarını da temizleyebilirsiniz.

Makyajdan Arınmayan Cilt Tam Temizlenemez!

cilt bakımı, cilt temizleme, güzellik önerileri, cilt sağlığı, uygulama, öneri, yüz bakımı, sivilce, gözenek, tedavi

(BiodermaSensibio H2O AR 250 ml – 43,99 TL)

Makyajınızı silmeden yüzünüzü yıkarsanız, sırf üst yüzeydeki makyajın bir bölümünden kurtulabilirsiniz. Gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesi için ilk olarak makyajınızı % silip, sonrasında yüzünüzü yıkamanız gerekiyor.

Göz çevresinin çok aşırı duygulu olduğunu biliyoruz. özellikle kullandığımız göz makyajı ürünlerini sadece su ve sabun yardımıyla çıkarmamız son derece zor. ayrıca sabun nedeni ile gözlerimiz yanacağı için, bu bölümü yüzde yüz atlıyoruz. Yüzünüzü yıkamadan öncelikle daima aşırı hafif bir biçimde göz makyajımızı silip, sonrasında yüzümüzü yıkamamız gerekiyor. şayet gereksinim olursa, gözlerinizi tekrar göz makyaj silici ile temizleyebilirsiniz.

Sıcak Su İşe Yarar Mı?

cilt bakımı, cilt temizleme, güzellik önerileri, cilt sağlığı, uygulama, öneri, yüz bakımı, sivilce, gözenek, tedavi

(Neutrogena Peeling – 17,90 TL)

Her ne kadar sıcak su gözenekleri açıp, temizlenmesine destekçi da olsa, bir başka yandan sıcak suyun cildin nem dengesini bozup cildinizi kuratacağını unutmayın. En ideal su sıcaklığı sıcağa yakın ılık su. Yüzünüzü ılık su ile yıkadıktan sonra, suyu bir parça soğutup bir iki defa yüzünüzü soğuk su ile serinletmek kan dolaşımınızı hızlandırıp cildinizin daha diri görünmesini sağlayacaktır.

Bir de cildinizi mutlaka cildinize müsait bir yüz yıkama jeli ile yıkamaya itina gösterin. El sabunları cildinizi fazlası ile kurutur. Bunun yerine olabildiğince hasas ciltler için üretilen sima yıkama jellerini tercih edin.

Yıkama Fırçaları İşe Yarıyor Mu?

 

Otomatik döner başlıklı yüz yıkama fırçaları hem derinlemesine temizleme açısından hem de ölü deriyi temizleme açısından aşırı işe yarıyor. Kan dolaşımını hızlandıran bu fırçalar sayesinde cildiniz daha sıhhat ve parlak görünüyor. lakin hergün kullanımda cildinizin tahriş olma ve kuruluk bu gibi sorunlarla karşılamanıza neden olabilmektedir. Cildinize sürekli uyguladığınız fırça, her ne kadar yumuşak da olsa bir zaman sonra sürtünme sonucu alerji, kızarıklık yada tahriş gibi problemlere yol açabilir.

Devamlı kullanım yerine, kendinize belirli ritüeller uygulayabilirsiniz. Haftada iki gün belirleyerek zamanımızda yüzünüzü fırça ile yardımıyla temizleyebilir bir de o hafta içinde eğer acil gereksinim olursa, o haftaya özel 3 kez kullanabilirsiniz. Bu işlemi özellikle yatmadan önce uygulayıp, tüm gece cildinizin nefes almasını sağlayın. Unutmayın, hergün uygulama meselesinde ısrarlı da olsanız, haftada belirli günlerde de uygulasanız günde sırf ama sırf 1 kere uygulayın.

Derinlemesine Temizlik Nasıl Sağlanır?

cilt bakımı, cilt temizleme, güzellik önerileri, cilt sağlığı, uygulama, öneri, yüz bakımı, sivilce, gözenek, tedavi

(Clinique Tonik – 109 TL)

Çoğu cilt tipinde, yüz toniği cildi derinlemesine temizlemenize destek olur. Tonikler, makyaj kalıntılarının temizlenmesinde, cildinizdeki fazla yağı arındırma ve bu arada cildinizin nem dengesini sağlama gibi konularda cilt temizliğinize destek olacaktır.

Cilde Zarar Vermeden Ölü Deriden Nasıl Kurtulabiliriz?

 

Hergün peeling yapmak cildinizin ölü deriden arınıp, kullandığınız ürünlerin daha derinlemesine nüfuz etmesine yardımcı olacaktır. fakat kullanacağınız katı alternatifler cildinize yarardan aşırı zarar sağlayacaktır. sert peeling keselerinizi derhal çöpe atın. Bunun yerine keten keseler, ince mendiller yardımıyla cildinize hafifçe peeling yapabilirsiniz. Bir de kullanacağınız içerisinde minik toplar olan peeling yüz yıkama kremleri de günlük kullanabileceğiniz ürünler içinde yer alıyor.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?