Stresi Azaltmanın Yolları

Sağlık

1 Ocak 2015 yazan admin

Savaşlar, iş kazaları, kamplaşmalar… ’te tamamımız oldukça acılar çektik. yaşadık. Yılın en iyi haberi gene bilim dünyasından geldi. Bilim insanları, kahkahanın yaşlanmaya bağlı bellek kaybı için en ilaç bulunduğunu buldu. 2015’te bolca bolca kahkaha atın.

California’daki Loma Linda Üniversitesi yönünden meydana getirilen araştırma, gülmenin stres hormonu kortizolün beyine verdiği ziyanı azaltabileceği, böylelikle bellek kaybının önüne geçebileceğini ortaya çıkardı.

stresi-azaltmanin-hayatinizi-canlandirmanin

Doktor yönünden yönetilen mühim araştırmada, bilhassa yaşlanmaya bağlı bellek kaybı için kahkahanın en iyi ilaç bulunduğu belirtiliyor.

Bu alanda meydana getirilen öteki araştırmalar da gülmenin, kahkaha atmanın ve mizahın insana iyi geldiğini kanıtlıyor.

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden , parasız ve hiç bir taraf tesiri bulunmayan bu tabii ilaçlar ile ilgili şu ayrıntıları verdi:

“Çok çok stresin sıhhati negatif istikamette etkilediği malum bir gerçek. ’de gösterilen bir çabalama stresin alerjileri daha da kötüleştirebileceğini söylüyor. Diğer emekler ise stresin beyni mental hastalıklara karşı duyarlı yaptığını gösteriyor.

kişilerde hafızayı kötüleştirdiği ve öğrenmeyi zorlaştırdığını göstermişti. Nedeni ise, stresin beyin hücrelerine ziyan veren hormon olan kortizolün imalatını artırması.

 

stresi azaltmak için yapilmasi gerekenler

Komik video seyredin

Araştırmacılar, kahkahanın stresi azalttığı bilindiğinden bu yana, mizahın beyin hücrelerine ziyan veren kortizolü azaltabileceğini ispat etmek istiyor.

Bu amaçla, diyabeti olan ileri yaştakiler ve sıhhatli olan ileri yaştakiler şekilde iki grup çözümleme edildi.

Her iki gruba, görsel tanımlamayı, öğrenme kabiliyetini ve hafızayı ölçen teste girmeden ilkin 20 dakika süresince gülünç video seyrettirildi.

İleri yaşlarındaki üçüncü grup ise bu teste videoları izlemeden girdi. Bütün grupların deneyden evvelki ve sonraki kortizol düzeyleri karşılaştırıldığında; testten ilkin gülünç video seyredenlerde kortizol seviyesinin, seyretmeyenlere nazaran oldukça daha düşük bulunduğu bulundu.

Ayrıca gülünç video seyreden grupların hafızalarında, öğrenme kabiliyetinte ve görsel tanımlamalarında video seyretmeyenlere nazaran mühim ilerleme kaydedildi.Diyabeti olan grupta hem kortizol düzeyi azaldı, hem de hafızada ilerleme gerçekleşti.

 

is_stresini_azaltmanin_yollari_1

ve yaşam kalitesini arttırır

Araştırma sonunda, stresi azca olan kişilerin daha iyi belleğe haiz oldukları ve mizahın stresi azaltmada anahtar rol oynadığı görüldü.

Mizah, bellek kısmı olan hippocapmustaki nöronlara ziyan veren kortizol benzeri zarar veren hormonları azaltıp, kan basıncını düşürüp, kan akışını artırarak iyilik hali sağlıyor.

Kahkaha atmak ya da yalnız mizah, keyif ve ödül hissi veren endorfin ve dopamin salınımını artırıyor.

Bu sebepten gülmek, netlikle hem hayat kalitenizi artıran hem de hafızayı kuvvetlendiren iyi bir ilaçtır.

Öğrenme kabiliyeti ve art çağırma benzeri kognitif komponentler biz yaşlandıkça daha sıkıntılı duruma gelir. Akıl, gövde ve ruh birliği hayat standardını artırmada ileri yaştakiler için temeldir.

Yaşa bağlı bellek bozuklukları olan ileri yaştakilerde dahi bu eğlenceli, faydalı gülmece terapileri programlarına ekleyebilir.

ve

Kahkaha hafızayı artıran tek alternatif olmayabilir. Medical News Today’deki bir çalışmada yeşil çayın hafızayı geliştirdiği gösterilmiştir. Aynı biçimde Johns Hopkins Üniversitesi’nde meydana getirilen bir öteki çalışmada ise kafeinin uzun süreli hafızayı artırdığı bulunmuştur.

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?