Horlamanın Nedeni Ve Horlamanın Tedavisi Nedir?

Sağlık

1 Mart 2015 yazan admin

Kimi zaman yorgunluk, kimi zaman solunum yollarında yaşanan sorunlar itibarıyla yaşanan horlama yoğun şekilde rahatsız edici bir olaydır. Hem size hem de çevrenizdekilere büyük bir rahatsızlık verecek olan horlama itibarıyla pek çok problem yaşanmaktadır. sürekli bitkin hissetmeniz, kafa ağrısı yaşamanız ve bitkin hissetmeniz gibi faktörler itibarı ile horlama sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

?

Dünya üzerinde pek çok aşırı kişinin ortak derdi olan ve birlikte birçok problemi ortaya çıkaran horlama, uyku sırasında nefes borusunun azda olsa kapanması nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Boyun, çene ve dilinizdeki kasların yumuşaması ve hava alternatifini kapaması sebebiyle meydana gelen soluk alınamaması durumu horlama şekilde adlandırılmakta ve oksijen eksikliği sebebi ile  de farklı rahatsızlıklara neden olabilmektedir

.horlama-tedavi 2

Horlamanın Neden Olabileceği Rahatsızlıklar

Horlama etkisiyle zamanla vücudunuzda farklı rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Neden olduğu rahatsızlıklar nedeniyle farklı hastalıklar da meydana gelebilmektedir. Horlamanın neden olabileceği bazı rahatsızlıklar aşağıdaki listede belirtilmektedir.

horlama-tedavi 3

  • Reflü
  • Sık sık tuvalete gitme isteğinin oluşması
  • Hafıza kayıplarının yaşanması
  • İnme (felç)
  • Depresyon sorunlarının yaşanması
  • Diyabet (şeker hastalığı)
  • Kalp krizlerinin görülebilmesi
  • Uykusuzluk durumunun yaşanması

35 yaşından sonra görülme sıklığı artan horlama problemi nedeniyle kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Horlamayı tetikleyen diğer sebepler nelerdir?

Horlama sorununu tetikleyen nedenler arasında ise;
aşırı alkol kullanımı
sigara kullanılması
kötü ve düzensiz beslenme alışkanlıkları
yorgunluk
aşırı şişmanlık
yumuşak damak kısmının gerginliğinin kaybolması gibi faktörler yer almaktadır.
Horlayan kişilerin yan çevrilmesi, burun deliğini açan bantların veya horlamayı için özel üretilen araçların kullanılması, çenenin yukarı kaldırılması, yastığının yükseltilmesi ve boyun destekli yastık kullanılması horlamayı durdurabilen birkaç yöntem arasında sayılabilir.

Yorumlar (10)

siz ne düşünüyorsunuz?