Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları Nelerdir

Sağlık

5 Ocak 2015 yazan admin

Yeni anne olmuş bayanların ilk vakitlerde en oldukça korkmuş olduğu şeylerden bazıları da bebeğime sütüm kafi gelecek mi? Acaba sütüm kesilir mi? Ya da sütüm oldukça az, sütü çoğaltmak için iyi mi beslenmeli, ne yemeli yada ne içmeli benzeri bir hayli sual ile karşı karşıya kalırlar.Beslenme ve Diyet Uzmanı Gamze Şanlı Ak bakın anne sütünü artıran nebat çayları ile ilgili bizlere neler söylüyor.

Annenin emzirme döneminde bebeği için kafi oranda süt üretebilmesi için her şeyden önce gündelik şekilde kafi oranda sıvı da alması epey bir önemlidir. Bu çağda anne en azca 2- 3 litre kadar sıvı alması şarttır. Çünkü anne sütünün yüzde 87 benzeri büyük bir oranı sudan oluşmaktadır. Bu sebepten anne sütü imalatı alınan sıvı ile doğru orantılıdır.

Annenin emzirme döneminde gündelik 1,5 -2 litre (bu da 8 – 10 bardağa eşdeğer) su tüketmesi gerekir. Diğer kalan bölümü da nebat çayları, komposto benzeri ayrıcalıklı sıvıları alarak da doldurabilirsiniz.

anne-sutunu-artiran caylar neler

Emzirme döneminde içebileceğiniz kimi çaylar diğerlerine oranla daha çok süt imalatını desteklemektedir. Özellikle emzirme döneminde anne azla seçenek etmemeli bunun yerine daha oldukça nebat çaylarına yönelmelidir.

İşte anne sütünü artıran nebat çayları
– Rezene
– Ihlamur
– Isırgan otu
– Fesleğen
– Biberiye

Yukarıda sıralanan nebatları ister tek isterseniz de karışım yaparak demleyip içebilirsiniz.Bu 10 dakika kadar demleyip süzdükten sonrasında içebilirsiniz.
Bu çayların yanı sıra sabah kahvaltı yapmadan ilkin 1 çay kaşığı çörek otunu bal ile karıştırıp yediğinizde sütün üretimine başka yoldan da muavin olabilirsiniz.

Bu Tarz Benim 53.Bölüm Full Tek Parça İzlemek İçin Tıklayınız

Yürümek İçin Size 20 Neden Tıklayınız

Sonbahar Detoksu İçin 6 Mucize Besin İçin Tıklayınız

Sirke Gerçekten Zayıflatırmı Tıklayınız

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En Önemli Yiyecekler Nelerdir Tıklayınız

Yorumlar (0)

siz ne düşünüyorsunuz?